plantacja borówki amerykańskiej

Jak dbać o borówkę amerykańską?

Niemal każdy z nas marzy, by mieszkać w pięknym domu z dużym ogrodem. Bo kto, na dobrą sprawę, chciałby całe swoje życie spędzić w mieszkaniu, które należy do wielkiego blokowiska? Dom daje przestrzeń, a ogród ją zwiększa. Daje nam też poczucie wolności. Możemy w każdej chwili zaprosić znajomych na grilla, czy swobodnie ułożyć się na leżaku. Wiemy, że nikt ani nic nie zakłóci naszego spokoju. Czekając na odpowiednie słońce lub też szukając ukojenia w cieniu drzew i krzewów, możemy wybrać się do naszego sadu i spróbować owoców lub po prostu ich doglądać. Pielęgnacja borówki amerykańskiej nie jest taka oczywista, jakby się mogło wydawać. Jak każda roślina, potrzebuje naszej troski i miłości.

Prawidłowa pielęgnacja borówek amerykańskich

Zanim kupimy nasza pierwszą sadzonkę, powinniśmy sprawdzić wcześniej, jak dbać o borówkę i prawidłowo ją pielęgnować, by nic nas nie zaskoczyło. Jest wiele blogów na temat borówek, które szczegółowo opisują tego typu kwestie, jak chociażby http://borowkalewikow.com.pl/ gdzie jest wiele na ten temat. My skupimy się na informacjach ogólnych dotyczących pielęgnacji.

To niby niewielki krzaczek, ale jeśli chcemy, był zdrowy i obficie owocował, musimy mu trochę w tym pomóc. Na rynku znajdziemy obecnie bardzo dużo preparatów, które wzmacniają rośliny, ale też chronią przed szkodnikami. Sztuka nie polega tylko na tym, by trwała latami poprawna uprawa borówki amerykańskiej. Również na tym, żeby roślina nie chorowała, nie była obciążona w żaden sposób. Musimy jej też zapewnić właściwe nawodnienie oraz nasłonecznienie. Miejsce posadzenia borówki ma kluczowe znaczenie. Kiedy już po kilku latach będziemy mogli nacieszyć oko pięknym krzewem, który rok w rok owocuje, możemy zastanowić się nad kolejnymi. Niekoniecznie z tej samej rodziny, to znaczy nie muszą to być też owoce jagodowe.

Borówki lubią stanowisko w połowie ocienione, więc wokół nich dobrze posadzić drzewa, które będą chroniły nasze krzewy przed zbytnim nasłonecznieniem. Dobrym pomysłem jest posadzenie w pobliżu drzew typu śliwa, bo jabłoń może dawać zbyt mało cienia. Śliwy zazwyczaj rosną bardzo gęste, a my będziemy mieć pretekst, by zrobić latem domowe powidła z własnych owoców.

Innym rozłożystym drzewem jest tez leszczyna, która nie należy do problemowych roślin, a jesienią będziemy mogli chrupać orzechy. Prawda, że to dobry pomysł? Oczywiście warto również pomyśleć o innych mniejszych owocowych roślinach, jak na przykład poziomki. Są wdzięczne i całkowicie bezproblemowe w uprawie. Rosną niezwykle szybko, więc co roku możemy być pewni, że tych drobnych owoców będzie znowu więcej. I w ten sposób możemy sobie umilać czas: nabierać w dłoń garść świeżo zerwanych poziomek i spacerować po naszym ogrodzie.

Prawda, że przyjemna wizja nadchodzącego lata? Zadbajmy więc o to, by nasze marzenia się ziściły!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *